Základná škola s materskou školou sv. J. Nepomuckého v Klčove

O OBCI KLČOV

Obec Klčov leží na rozhraní Levočských vrchov a Hornádskej kotliny, medzi Levočou a Spišským Podhradím. Má asi 650 obyvateľov. Patrí k srarobylým spišským obciam. Prvá písomná zmienka o "Villa Kulchan" je z listiny uhorského kráľa Belu IV, z 15. júna 1258. V roku 2008 si obec pripomenie 750. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Meno obce svedčí o spôsobe jej vzniku. Uvádza sa tiež roku 1263 a 1282. Neskôr patrila kartuziánskemu kláštoru na Skale útočišťa (Kláštorisko), po jeho zániku Spišskej kapitule a nakoniec Náboženskej základine. Je to poľnohospodárska obec. Potočná radová dedina.

Nachádza sa tu katolícky kostol Narodenia P. Márie, postavený v rokoch 1808-1809, veža bola pristavaná okolo roku 1890. Jednoloďová stavba s polygonálnym uzáverom presbytéria, zaklenutého vejárovou klenbou. V lodi je valená klenba. Fasáda je hladká, veža je členená pilastrami, zakončená ihlancom. Hlavný oltár je neskorogotický krídlový zo začiatku 16. stor. Uprostred v skrini sú pôvodné sochy P. Márie, sv. Kataríny Alex. a sv. Barbory. Na otvorených krídlach sú kópie gotických malieb: Zvestovanie, Navštívenie, Narodenie a Klaňanie. Predela a nástavec sú pseudogotické. Bočný oltár je neskororenesančný z konca 17. stor. Stĺpová architektúra s nástavcom a sochami dvoch anjelov, po stranách sú akantové krídla, uprostred obraz Ježiša z 20. stor. Bočný oltár sv. Alžbety vdovy podobný neskororenesančný, uprostred obraz svätice z 19. stor. Kalvária je baroková, polychrómovaná ľudová drevorezba z 18. stor. Obraz Najsvätejšej trojice, barokový z konca 19. stor., obraz Narodenia P. Márie z druhej polovice 19. stor. Dve maľované kazety na empore z polovice 19. stor., sv. Cecília a Dávid.

Erb obce zobrazuje v zelenom štíte striebornú červenoodetú zlatonimbovanú Pannu Máriu, na pravej ruke so strieborným zlatonimbovaným Ježiškom.
Obec sa nachádza v Prešovskom kraji, okres Levoča, v regióne Spiš. Poloha obce: 49°00'12'' severnej šírky, 20°40'9'' východnej dĺžky, nadmorská výška 495 m nad morom. niektoré časti chotára dosahujú 700 m nad morom. Povodie: rieka Hornád. Obec leží na hlavnej ceste č. 18 medzi Levočou a Prešovom. (Kliknite na obrázok mapy.)

V obci sídli firma HERBATON s. r. o., ktorá sa zaoberá výskumom, šľachtením a predajom ovocných drevín, ozdobných kríkov, kvetov a predajom záhradníckych potrieb.

Obecný úrad Klčov
telefón 053/4592221