Základná škola s materskou školou sv. J. Nepomuckého v Klčove

SV. JÁN NEPOMUCKÝ

Sv. Ján Nepomucký bol generálnym vikárom pražskej arcidiecézy, mučeník, jeden z patrónov českej zeme. Narodil sa medzi rokmi 1340 - 1350 v Pomuku (dnes Nepomuk), zomrel 20. marca 1393 v Prahe.

Základné vzdelanie získal Ján pravdepodobne v škole pri kostole sv. Jakuba. O jeho ďalších štúdiách nie sú záznamy. Bol študentom pražskej Karlovej univerzity. Od roku 1369 pôsobil ako verejný notár v Prahe a od roku 1380 bol v chráme sv. Víta oltárnikom. V rokoch 1383 - 1387 študoval cirkevné právo v Padove. Po návrate zo štúdií sa stal kanonikom vyšehradskej kapituly a generálnym vikárom pražského arcibiskupstva vo veciach duchovných.

Dňa 20. marca 1393 zomrel počas mučenia. Jeho telo bolo zhodené z dnešnmého Karlovho mosta do Vltavy. Dňa 17. aúríla našli jeho telo zachytené na pravom brehu Vltavy. Pochovali ho v kostole sv. Kríža pri kláštore. Dôvodov, ktoré spôsobili jeho mučenícku smrť sa uvádza viac. Kvôli veľkej západnej schizme vzniklo nepriateľstvo medzi kráľom Václavom IV. a arcibiskupom Jánom z Jenšteina. Ich spor bol tiež sporom o menovanie biskupov a vôbec vysokých cirkevných hodnostárov. Tieto spory sa vyhrotili na začiatku roku 1393 kvôli voľbe nového opáta kláštora v Kladruboch. Ján z Pomuku bol Jenšteinovým úradníkom a túto voľbu potvrdil tak rýchlo, že kráľ čakajúci niekoľko rokov na smrť predchádzajúceho opáta nestačil vzniesť námietku a dosadiť svojho človeka. Niektoré historické pramene hovoria o tom, že Ján kritizoval samého kráľa, iné že nechcel vyzradiť spovedné tajomstvo kráľovnej, ktorej bol spovedníkom. Kráľ mal osobne páliť Jána na boku pochodňou a tak ho nútiť, aby vyzradil spovedné tajomstvo.

Sv. Ján Nepomucký je uctievaný ako mučeník spovedného tajomstva a patrón pri prírodných pohromách a povodniach. Jeho vyobrazenie možno nájsť na mnohých miestach, predovšetkým na mostoch. Väčšinou je zobrazovaný ako kňaz v rochete s biretom na hlave a piatimi hviezdami okolo nej. V ruke drží kríž, prípadne tiež palmovú ratolesť. Palma je symbolom víťazstva. Hviezdy symbolizujú skutočnosť, že telo Jána našli vltavskí rybári po jeho smrti, ale tiež päť písmen latinského slova "tacui", čo znamená "mlčal som". Nevyzradené spovedné tajomstvo je symbolizované prstom na ústach.

Sv. Ján Nepomucký, socha na Karlovom moste v Prahe. Autor sochy: Ján Brokof, rodák z Popradu - Sp. Soboty. Miesto, odkiaľ bol sv. Ján Nepomucký hodený do Vltavy

Zdroj a viac informácií na www.wikipedia.sk a www.sjn.cz

WEBMASTER: jan@dravecky.org Aktualizácia: 27.10.2009